انواع پالت

معرفی انواع پالت:پالت یکی از ابزار و وسایل مهم در کارهای هنری می باشد که بسیار هم ضروری است. پالت ها در دو نوع هستند که هر تکنیک دسته بندی ایی دارد از پالت در تکنیک هدی رنگی استفاده میشود‌
پالت تخت یا صاف:از پالت تخت در تکنیک رنگ روغن   استفاده میشود(البته اکرولیک هم از تکنیک هایی است که میتوان با این پالت اجرا کرد) شستن پالت یکی از قسمت های سخت می باشد که اگر آن را تمیز نشوریم در سریع های بعد رنگی که روی آن می سازیم چرک میشود پس باید به هنگام شستن آن دقت کنیم در مواقعی که از رنگ روغن استفاده میکنیم برای این که پالت کاملا تمیز شود میتواتیم از تینر استفاده کنیم به جز تینر حتما باید قبل از شستن پالت با یک کاردک یا یک دستمال رنگ باقی مانده را از روی آن جمع کنید در این صورت راحت تر میتوانید پالت را تمیز کنید البته آلان پالت های کاغذی در بازار وجود دارند که به راحتی پس از یک بار استفاده میتوانید آن برگه را بکنید و دور بندازید و دیگر درگیر شستن پالت نشوید این پالت ها علاوه بر راحتی و صرفه جویی در مصرف آب و زمان هزینه ی متناسبی هم نسبت به مزیت هایش دارد.
پالت تخم مرغی:از این نوع پالت بیشتر برای تکنیک هایی استفاده میشود که خیس هستند(یعنی با آب مخلوط میشوند)تکنیک هایی نظیر آبمرکب ،گواش، اکولین و آبرنگ.
ولی بهتر است برای تکنیک آبرنگ از پالتی که در درون جعبه ی آبرنگ قرار دارد استفاده کنید پس از کار با آبرنگ حتما پالت را خوب بشویید چون در این تکنیک ممکن است پالت رنگ به خودش بگیرد و به سختی لکه های رنگ از روی آن برود. اکرولیک از جمله رنگ هایی است که هر دو پالت برای استفاده ی آن مناسب هستند و شستن اکرولیک از سایر تکنیک ها هم آسانتر می باشد.
البته بسیاری از افراد حرفه ایی از پالت های چوبی یا شیشه ایی استفاده میکنند این نوع پالت ها بیشتر از نوع تخت هستند و برای تکنیک رنگ روغن استفاده میشوند. البته پالت های شیشه به دلیل شکننده بودنشان کمتر مورد استفاده قرارمیگرند و یا از جنس های پلکسی گلس به جای شیشه استفاده میکنند.
به غیر از موارد ذکر شده پالت را میتوان برای تکنیک سیاه قلم هم به کار برد(برای ریختن پودر گرافیت داخل پالت).

دیدگاه‌ها ۰

*
*