تکنیک کلاژ

معرفی تکنیک کلاژ:کلاژ یا تکه چسبانی در لغت به معنای تکه چسبانی می باشد،  یکی از تکنیک های زیبا و پرکاربرد در زمینه ی تصویرسازی است به خصوص تصویرسازی های کودکانه است این تکنیک که از توجه به دید و نگاه کودکان گرفته شده است(یعنی این که کاری کاملا کودکانه محسوب میشود برای مثال شما میتوانید از تکه های رنگی مقوا برای اتمام طرح خود استفاده کنید).
در این تکنیک محدودیت زیادی برای شما وجود ندارد شما میتوانید از هرجنسیتی که باتوجه به طرحتان صلاح میدانید استفاده کنید؛ مقواهای رنگی تقریبا از پرکاربردترین متریال در این زمینه هستند که شما میتوانید با استفاده از کاغذپوستی یا کالک به اندازه ی طرح خود روی متریال خود را برش دهید و سپس با چسب های مایع به سطح کار بچسبانید شما میتوانید مقوا را قیچی و هم با دست برش دهید که این بستگی به نوع کار شما دارد(البته مقواهایی که با دست برش میخورند بیشتر حال و هوای کودکانه ی کار را حفظ میکنند که این خود میتواند راهی باشد برای جلب توجه بیشتر کودکان به شخصیت های موردنظر) بعد از مقوا پارچه و نمد هم از متریال های پرکاربرد در این زمینه می باشند که میتوانند فضاسازی شما را زیبا و هیجان انگیز برای کودکان جلوه دهند. البته شما میتوانید پس از اتمام کار کلاژ با استفاده از رنگ یا مداد رنگی روی کار خود حجم سازی کنید که این بسته به نوع کار و سلیقه ی شما دارد.
کلاژ در زمینه ی هنری و کاری جزو تکنیک های موفق و زیبا است که حتی کتابها یا مجلاتی که با این تکنیک اجرا شده فروش بهتری داشتند و هم ممکن است از نظر اجرایی از سایر تکنیک ها آسان تر باشند‌. در یک فریم تصویر سازی لازم نیست که شما کل کادر را کلاژ کنید چون ممکن است باعث شلوغی شود و از نظر بصری نتواند به خوبی جلوه کند. پس بهتر است در کنار کلاژ از یک تکنیک دیگر مانند مدادرنگی یا آبرنگ استفاده کنید تا به یک نتیجه ی دلخواه و موفق برسید. در این تکنیک باید با خلاقیت تمام به اطراف خود نگاه کنید ونهایت استفاده را داشته باشید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*