قلمو

انواع قلمو:قلمو یکی از ابزاهای کاربردی و مهم در رشته های هنری می باشد،و باتوجه به نوع تکنیک نوع قلمو نیز تغیر میکند،قلموها در سایزها و قیمت های مختلفی و جود دارند که شما میتوانید با توجه به نیازتان خریداری کنید.
قلمو سرگرد:قلموی سرگرد بیتشر برای تکنیک هایی همانند اکرولیک،گواش،آبرنگ،آبمرکب،اکولین مورد استفاده قرار میگرند سایز قلمو را شما باید بسته به نوع کارتان انتخاب کنید.
قلموهای سر تخت:این نوع از قلمو بیشتر برای تکنیک هایی نظیر رنگ روغن به کار میروند،بهتر است بعد از کار با رنگ روغن برای طولانی تر بودن عمر قلمو،از نفت یا تینر برای شست و شوی آن استفاده کنید.
قلموهای شمشیری:بیشتر کاربرد این قلمو ها در طراحی های ریز نظیر نگارگری است.
واتر براش:واتربراش نیز نوعی قلمو به حساب می آید البته بیشتر برای آبرنگ مورد استفاده قرار میگرد،ولی میتوان برای اکولین و آبمرکب هم از این ابزار استفاده کرده،کار با این ابزار بسیار ساده است شما میتوانید با پر کردن آب به محفظه ی آن به طور آسان کار خود را پیش ببرید و در هنگام کار دیگر درگیر تمیز کردن نوک قلمو نباشید.
نکته: البته هم قلموهای سرگرد و هم سر تخت در تکنیک های خشکی همانند سیاه قلم کاربرد دارند.
نکته:نگهداری و شست و شو از قلمو ها بسیار مهم و ضروری است،هنگامی که از رنگ اکرولیک استفاده میکنید بلافاصله پس از اتمام کار قلموی خود را بشویید،چون رنگ اکرولیک زود خشک میشود و در صورتی که بر روی قلمو بماند موهای قلموی شما را در مدت اندکی از بین میبرد. سعی کنید قلموهایی را که جنس دسته ی آن ها از چوب است را هنگام شست و شو قسمت دسته را خیلی با آب تماس ندهید،زیرا در این صورت بدنه ی چوبی قلمو سریع از بین میرود.
بهترین نوع قلموها،از موی بدن حیوانات هستند این قلموهای بیشتر در کارهایی ظریف نظیر نگارگری و تذهیب مورد استفاده قرار میگیرد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*