کودک آزاری

کودک آزاری
کودک آزاری به رفتار هایی گفته می شود که از طرف دیگران به کودکان انتقال داده می شود و بدین شکل کودک را از نظر روانی و روحی دچار مشکلات می کند.
کودک آزاری باعث می شود سلامت فکری و جسمی کودک آسیب ببیند و آینده ی کودک را از حالت تعادل خارج کند.
شاید با شنیدن کلمه ی کودک آزاری، تنها به یاد آزار جنسی بیفتید و کودک آزاری را مختص این موضوع بدانید.
در صورتی که کودک آزاری انواع مختلفی دارد و عوارض آن متناسب با نوع آزاری که کودک میبیند متفاوت است.
کودک آزاری جسمی، عاطفی، لفظی و جنسی از انواع کودک آزاری به شمار می آید. اگر والدین یا اطرافیان کودک با رفتارهای نادرست مانند کتک زدن، هول دادن، تنبیه کردن، کبودی و شکستگی و .. باعث آسیب های جدی و جسمی شوند در واقع نسبت به فرزند خود کودک آزاری کرده اند. اگرچه این افراد خود را بزرگ تر و محق هر رفتار نادرستی میدانند و این رفتار را روش تربیتی خود اعلام می کنند سخت در اشتباه هستند و کودک آزار به شمار می روند.
اما گروه دیگر از والدین با بی کفایتی و بی تدبیری در حق کودک خود ظلم می کنند و او را از نظر عاطفی سیراب نمی کنند و با بی توجهی کردن به کودک خود، طرد کردن کودک، مصرف مواد و الکل در حضور کودک او را از نظر عاطفی فقیر می کنند و از نظر عاطفی کودک آزاری می کنند و آسیب های جدی به روح کودک وارد می کنند.
یکی از مهم ترین و خطرناک ترین کودک آزاری ها به شاخه ی جنسی می رسد.
در کودک آزاری جنسی افرادی کودک را مجبور به انجام کارهایی می کنند که او هیج درکی از اینگونه رفتار ندارد و سن کودک برای دیدن و انجام آن بسیار کم است.
کودک را بوسیدن، لمس کردن، نشان دادن رابطه های جنسی و … از کودک آزاری های جنسی به شمار می آید که آسیب های جدی به روح و روان و بدن کودک وارد می شود.
والدین به دلیل نداشتن مهارت های اجتماعی و ندانستن معیارهای فرزند پروری و تحصیلات کم و … باعث می شوند کودک شان بیشتر در معرض آسیب های جنسی قرار بگیرد.
از دیگر علت های کودک آزاری جنسی، طلاق پدر و مادر و بلاتکلیفی فرزند خانواد و سطح فرهنگی و مالی پایین که باعث می شود قشر متوسط و ضعیف بیشترین ضربه را بخورند.
اما والدین باید بدانند که فرزندان بیش فعال و نافرمان بیشتر در معرض هرگونه آسیبی هستند پس بایستی مراقبت های خود را بیشتر کنند و با طرد کردن فرزند خود او را طعمه ی گرگ ها نکنند.
شاید تصور کنید اگر کودک شما دچار کودک آزاری شده باشد شما قادر به فهم آن نخواهید بود. اما کودک آزاری دارای علائمی است که با توجه کردن به رفتارهای کودک می توان آن را دانست.
از علائم های کودک آزاری می توان به گوشه گیری و پرخاشگری، اضطراب، ناخن جویدن، کم بازی کردن، کابوس های شبانه، افت تحصیلی، ترس از لمس شدن، خشم نسبت به والدین، اشکال در نشستن روی صندلی، تغییر رنگ ادرار از علائم کودک آزاری می باشد.
کودک آزاری باعث می شود او اعتمادش را نسبت به همه از دست بدهد و دیگر نتواند به فردی اعتماد کند.
این کودکان دیگر توانایی برقراری رابطه و تعامل با دیگران را ندارند و از دیگران دوری می‌کنند.
همچنین در آینده ازدواج موفقی نخواهند داشت و دچار ترس و اضطراب همیشگی خواهند بود.

دیدگاه‌ها ۰

*
*