میوه ی تازه یا خشک بهتر است؟

میوه ی تازه یا خشک بهتر است؟ استفاده از میوه برای هر فردی روزی ۳ تا ۴ واحد تقریباً ضروری می باشد، و میتواند مقدار زیادی انرژی و مواد مغذی به بدن ما بدهد تا بتوانیم به فعالیت های روزانه ی خود برسیم. اما از آنجایی که نمیتوانیم همه ی میوه ها را در تمامی طول سال به صورت تازه خریداری کنیم، میتوانیم از روش هایی مانند فیریز کردن یا خشک کردن برای نگهداری میوه ها استفاده کنیم، البته فیریز کردن میوه برای همه ی میوه ها مناسب نیستند، هنگامی که ما از روش فیریز کردن استفاده میکنیم میوه های ما تغییر شکل نمی دهند و با همان فرم و رنگ باقی می مانند، میوه هایی مانند آلبالو، گوجه سبز، گیلاس، لیمو ترش در فیریزر میتوانند سالم و تازه بمانند. ( فیریز کردن میوه ها بسیار آسان است، کافیست بعد از شستشو کامل آنها را در کیسه بسته بندی کنید و داخل فیریزر قرار دهید) ولی میوه هایی مانند پرتقال و سیب ظاهری خوبی در فیریزر پیدا نمیکنند و حتی طعمشان هم تغییر میکند.
البته میوه هایی مانند آلو، توت، سیب،پرتقال، هلو، زردآلو در روند خشک کردن طعم و ظاهر خوبی پیدا می کنند. و مورد اقبال عموم مردم قرار گرفته اند، چون شما به راحتی میتوانید در تمام ماه های سال آن ها را خریداری کنید.
میوه های خشک میتواند جایگزین مناسب و سالمی برای خوراکی ها و تنقلات روزمره باشد،( اگرچه این نوع از میوه ها هم دارای قند هستند، ولی این قند نسبت به سایر تنقلات سالمتر است) و همینطور برای مسافرت و تفریح و کوه نوردی هم از گزینه های خوشمزه و سالم می باشند، علاوه بر این ها سبک هستند و فضای کمتری اشغال میکنند.
البته استفاده از این نوع میوه جات علاوه بر محاسنی که دارد معایبی هم دارد، برای مثال ویتامین ها و مواد مغذی موجود در این میوه ها مخصوصاً ویتامینC خیلی راحت کاهش پیدا میکنند و یا از بین میروند. اما تمام این تغییرات تخریبی نبوده است و گاهی اوقات نتیجه ی مثبتی دارند، برای مثال آلو و توت در حالت خشک مقوی تر هستند( اگرچه قند موجود در توت چند برابر میشود). و بعضی از میوه ها در حالت خشک آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به حالت تازه یشان دارند.
سعی کنید خودتان در منزل میوه ها را خشک کنید تا این که بخواهید به صورت آماده تهییه کنید، چون در روند خشک کردن اغلب این میوه ها از مواد شیمیایی استفاده میکنند تا میوه رنگ و حالت طبیعی خودش را حفظ کند و بهتر به فروش برسد، در صورتی که اغلب میوه ها در این روند تغییر رنگ و شکل میدهند.
در اینصورت میتوانید از سالم بودن آنها اطمینان داشته باشید، و البته تازه تر نیبت به بسته های آماده میل کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*